У щоденному потоці інформації можна забути про свій День народження, годі й казати про фахові свята. А знаменних дат у журналістиці багацько. Аби спростити життя медійників, ми підготували гайд з основними датами. Діставайте свої календарики або вмикайте додаток на смартфоні та ставте нагадування про важливі дні.
13 лютого – Всесвітній день радіо
Цю пам’ятну дату проголосила Генеральна конференція ЮНЕСКО у 2011-му. Роком пізніше резолюцію схвалила Генасамблея ООН. Дату обрали невипадково – вона збігається з річницею створення «Радіо ООН», заснованого в 1946-му. Ідея полягала в тому, що радіо – це потужний та недорогий засіб поширення інформації, який охоплює широку авдиторію та об’єднує людей. Ініціатори вважали, що ця дата нагадуватиме суспільству про роль винаходу. Щороку Всесвітній день радіо має певну тему.
16 лютого – День військового журналіста України
Шістнадцятого лютого 2015 року поблизу Дебальцевого, виконуючи завдання, загинув редактор телерадіостудії «Бриз» Міністерства оборони України капітан 3-го рангу Дмитро Лабуткін. До цього на фронті також загинули Олег Задоянчук, Віктор Гурняк, Олександр Черніков, Сергій Ніколаєв. У 2018 році тогочасний міністр оборони Степан Полторак своїм наказом запровадив День військового журналіста України. Нині інформаційну підтримку на фронті забезпечують працівники інформаційного агентства «АрміяINFORM», військового радіо «Армія FM», Військового телебачення України.
12 березня – День свободи слова в інтернеті
Ця подію запровадила організація «Репортери без кордонів» за підтримки ЮНЕСКО у 2008 році. Ініціатори запрошували до кібердемонстрації людей з країн-«ворогів інтернету» Бірми, Китаю, Куби, Єгипту, Еритреї, Північної Кореї, Тунісу, Туркменістану та В’єтнаму. Того року до онлайнового протесту з електронними плакатами-аватарами долучилися понад 21 тисячу людей, а 100 000 користувачів відвідали сайт «Репортерів без кордонів». Це стало своєрідною відповіддю на закриття сайтів і блогів. У 2016 році ЮНЕСКО припинила підтримку акцій, що свідчить про тиск на організацію та ще більшу необхідність привертати увагу до проблеми.
3 травня – Всесвітній день свободи преси
Ініціатива бере початок 1991 року, коли на конференції ЮНЕСКО в Намібії прийняли Віндхукську декларацію. У ті часи йшлося переважно про демократію серед друкованих ЗМІ. Однак 2001 року десята Віндхукська конференція виокремила радіо- й телекомунікацію, створивши «Африканську хартію телерадіомовлення». За 30 років стрімко зросло визнання права на доступ до інформації. В 1991-му лише у 12 країнах було чинним законодавство, яке гарантувало права громадян на доступ до державної інформації. Ця кількість зросла до 40 країн у 2009 році та до 126 у 2019.
6 червня – День журналіста
Це професійне свято запровадив своїм указом Президент України Леонід Кравчук у 1994 році, підтримавши ініціативу делегатів I Всеукраїнського з’їзду редакторів газет і журналів. Дата збігається з днем прийняття Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів 1992 року. У 2020 році своєрідним гаслом цього Дня став хештег #Журналісти_Важливі.
2 липня – Міжнародний день спортивного журналіста
Професійне свято відзначають за ініціативи Міжнародної асоціації спортивної преси (AIPS) з 1995 року. Дата символізує створення асоціації, яке відбулося цього дня 1924 року на міжнародному конгресі в Парижі. Традиційно Українська асоціація футболу та Асоціація спортивних журналістів України влаштовують у цей день товариський матч з головним призом перехідним Кубком виклику. 2020 року AIPS вперше в історії ініціювала онлайн-урочистість до свята. Понад 300 журналістів долучилися до Першої всесвітньої онлайн-конференції, де обговорювали вплив коронавірусу на спортивну пресу.
8 вересня – Міжнародний день солідарності журналістів
Його проголосили 1958 року в Бухаресті за рішенням конгресу Міжнародної організації журналістів. Дата збігається з днем страти чехословацького журналіста Юліуса Фучика, який написав книгу «Репортаж з петлею на шиї» в полоні та якого вбили фашисти 1943 року в Берліні. Основна мета цього дня – продемонструвати єдність працівників ЗМІ.
Третя п’ятниця вересня – День пам’яті українських журналістів
Цей день запровадили 2007 року за ініціативи Національної спілки журналістів України, спричиненої трагічним зникненням журналіста Георгія Гонгадзе, яке відбулося 16 вересня 2000 року. Оскільки п’ятниця 2020-го не збігалася з шістнадцятим числом НСЖУ ініціювала тиждень вшанування журналістів, які загинули під час виконання професійних обов’язків. Так, у різних містах України згадували Бориса Дерев’янка, Вадима Комарова, Василя Сергієнка, Анатолія Красножона тощо.
2 листопада – Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Цей день проголосила Генеральна Асамблея ООН у 2013 році. Дату обрали в пам’ять про двох французьких журналістів, яких вбили в Малі 2 листопада 2013 року. У своїй резолюції Генасамблея засудила насилля щодо працівників ЗМІ та закликала держави створювати безпечні умови для журналістів, розслідувати напади й притягати винних до відповідальності.
12 листопада – День україномовної преси
Це найдавніше свято нашої підбірки. Його історія почалася 12 листопада 1905-го, коли після 42 років дії Валуєвського циркуляра та 29 років панування Емського указу в Лубнах Полтавської області вийшов перший номер газети «Хлібороб» українською мовою. Роком пізніше світ побачило й видання «Слобожанщина». За цими медіа стояли громадсько-політичні діячі Володимир Шемет та Микола Міхновський. Більше ніж за 100 років, у 2009-му, це свято відродили в Спілці української молоді. Нині його підтримує Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича, Європейська медійна спілка та Харківський пресклуб. Минулого року до Дня україномовної преси організатори влаштували дискусію про роль мови в часи розвитку інтернету.
16 листопада – День працівників радіо, телебачення та зв’язку України
Історія знаменної дати сягає 1924 року. Саме тоді, 16 листопада о 19:00, в Харкові вийшла в етер перша вітчизняна радіопередача. З тих часів працівники українських ЗМІ вбачали в шістнадцятому дні листопада професійне свято, однак за радянських часів офіційне празникування припадало на 7 травня – річницю винайдення радіо Олександром Поповим. Лише 1994 року Президент України Леонід Кучма документально закріпив своїм указом новий місяць та число.
21 листопада – Всесвітній день телебачення
21–22 листопада 1996 року провідні діячі зустрілися на першому Всесвітньому телевізійному форумі, де обговорили значення ТБ й майбутню співпрацю з колегами. На честь цієї події Генасамблея ООН проголосила 21 листопада Всесвітнім днем телебачення. Державам радять відзначати цю дату, заохочуючи глобальні обміни телепрограмами, які присвячені миру, безпеці, соціальному розвитку тощо.
Авторка: Наталія Данилюк