Він відомий своєю звичкою носити розстібнуту сорочку та контроверсійними висловлюваннями. Бернар-Анрі Леві — філософ, політичний журналіст, автор численних книг та французький інтелектуал.
Здається, що ця людина всюди. Він автор понад два десятки книг, гість новинних студій та лектор. Бернар-Анрі Леві народився в Алжирі (що у 1948 році ще був частиною Франції) у заможній єврейській сім’ї. Трохи згодом родина переїхала до Парижа, де Леві закінчив Вищу нормальну школу. Тепер він мав право викладати філософію, але, спробувавши себе у ролі професора, зрозумів, що його покликання інше.
«Люди завжди думають, що вірність похвальна. Люди завжди говорять, що ми повинні залишатися вірними традиції, сім’ї, своєму класу, своїм ідеям. Ні! Це було б рівно нульовій мозковій активності. Якщо ви дійсно хочете думати, шукати істину, просуватися інтелектуально, ви повинні відійти від кліше, від глибоко вкорінених ідей — навіть тих, що належать до вашої духовної родини. Для інтелектуала справжній обов’язок не у вірності, а в пошуку».
Леві під час інтерв’ю для Interview Magazine: The Crystal Ball of Pop
Кар’єра в журналістиці для Леві почалася з роботи військовим кореспондентом у газеті Combat. Він створював репортажі про Війну за незалежність Бангладешу проти Пакистану. Потім він написав свою першу книгу «Бангладеш, націоналізм під час революції». У 70-х роках Бернар був частиною групи New Philosophers, учасники якої критикували марксизм та соціалізм, що домінували у тогочасній Франції. Його вагомим внеском у діяльність організації було написання книги «Варварство з людським обличчям». Це полемічний твір, який обговорює те, що під маскою переможних революційних ідей насправді приховане зло.
«Останні кілька десятиліть він писав філософські, історичні та журналістські праці, тематика яких варіювалася від війни в Боснії до смерті Деніела Перла та необхідності сильної опозиції ісламському фундаменталізму», — так підсумували діяльність Бернара-Анрі Леві the New Yorker.
Однією з його найвідоміших книг є праця «Хто вбив Деніела Перла?». Це розслідування причин вбивства американського журналіста Деніела Перла терористами в Пакистані. Деніел писав для The Wall Street Journal.
Інша популярна праця Бернара-Анрі — «Геній юдаїзму». Ця книга пропонує новий погляд на те, як це — належати до єврейської нації, а також критикує сучасну форму антисемітизму. У ній міститься багато автобіографічних деталей. Книгу називають найвідвертішою з написаних автором.
Бернар-Анрі Леві також працював над багатьма фільмами, зокрема над «Пешмерга» та «Битва при Мосулі». The New York Times назвали ці кінокартини «військові щоденники з Іраку». У них Леві не лише показує боротьбу проти Ісламської держави, а й розкриває історію та життя території, охопленої війною. Інші відомі фільми Леві: «Клятва Тобрука», «День і Ніч», «Боснія!».
Тема вічних війн східних народів тісно вплетена у діяльність журналіста, але не всі напрацювання BHL (авторська примітка: Bernard-Henri Lévi), як його часто називають в медіа, стосуються території Великого Ближнього Сходу. Леві є співзасновником кількох громадських організацій, зокрема Агентства Модернізації України.
«Леві відомий своєю активною позицією щодо відстоювання потреби допомагати Україні у боротьбі за її права на свободу й незалежність. Він – перший француз, що виступив 2014 року на Майдані. Крім того, Леві є одним із найвпливовіших мислителів, що протистоять євроскептицизму та аргументам на кшталт “Європа не має альтернативи співпраці з путінською Росією”».
Джерело: Українська правда
Письменник має власну точку зору на майже кожну світову проблему і часто ділиться своїми думками. Мабуть, тому його часто критикує преса та суспільство. Але Леві не перемайється реакцією оточуючих на його діяльність. За його словами, небагато письменників отримують таку кількість критики, як він.
Головна ілюстрація: Jean Christophe Marmara/Figarophoto
Авторка матеріалу та ілюстрацій: Марія Кудіна