Що таке «техніка вільного письма»? Коли вона виникла? Яких правил варто дотримуватись у фрірайтингу? Як ця техніка допомагає розвиватись? Детально розповідаємо та радимо книги.
Фрірайтингом вважається написання всього, що спадає на думку без правил і стандартів звичайного письма. Редагувати такий текст не обов’язково, частіше за все у цьому немає сенсу. А от перечитати його на «свіжу голову» в пошуках цікавих думок — те, що може стати у нагоді.
Історичний бекграунд
Самостійною технікою письма фрірайтинг став у 70-х роках ХХ століття. Його запропонував професор філології Кеннет Макрорі як метод розвитку навичок письма у студентів. Згодом техніка знайшла своє детальне пояснення у роботах Пітера Елбоу «Сильний лист» («Writing With Power») та «Письменництво без вчителів» («Writing Without Teachers»). Деякі письменники, такі як Джулія Кемерон, Рей Бредбері, використовувати цю техніку у своїй творчості. Щось схоже використовував і Микола Гоголь та рекомендував у листі Володимиру Сологубу почати написання тексту зі слів «щось мені сьогодні не пишеться» і писати це доти, доки не з’явиться гарна думка.
З чого почати?
Хоча фрірайтинг вважається вільним стилем, є все ж певні правила, які зроблять цю техніку максимально ефективною.
- Так званий «сеанс фрірайтингу» має чіткі часові обмеження. Оптимальним вважається 10-20 хвилин. Метою є стимулювання мозку працювати швидше і встигнути більше. Для зручності можна поставити таймер, а по його завершенню припинити писати.
- Не варто ставити собі чітку мету перед початком роботи. Фрірайтинг — не про надмірні розумові напруження, а про виклад думок на папері у вільному форматі.
- Пишіть все, що думаєте, і так, як думаєте. Дайте можливість потоку думок вийти назовні. Не обмежуйте себе лексичними чи граматичними нормами, це лише уповільнить процес. Чим швидше ви будете писати, тим менше шансів дасте аналітичному мисленню розкритикувати текст.
- В жодному разі не оцінюйте свій текст. Продовжуйте писати допоки йде час «сеансу» і не піддавайте написане критиці.
- Візьміть брейк. Після цього можете прочитати текст у пошуках цікавих рішень та ідей або занотувати окремо все те, що варте уваги.
Фрірайтинг для «неписьменників»
Сучасний світ змушує нас шукати шляхи розв’язання різноманітних проблем і питань. Це стосується не тільки журналістів, письменників, літераторів, копірайтерів чи блогерів. У побуті теж трапляються ситуації, які потребують нестандартних і творчих рішень.
Даючи собі можливість виразити думки на папері, людина може не тільки знайти відповіді на важливі питання. Це чудовий спосіб поглянути на ситуацію з іншого боку та дати своєму мозку «зелене світло» для найкреативніших, найдивніших і найсміливіших рішень. Також фрірайтинг — це ефективна вправа для розвитку фантазії. Що ще, як не відсутність правил та обмежень у письмі, стимулює мозок до творчості?
З чого почати? Що читати?
750 Words — Write every day — сайт, який дозволяє практикувати фрірайтинг. Автори запевняють, що написати 750 слів або 3 сторінки — це чудова терапія. Особливість порталу — приватність. Сайт не оприлюднює тексти, тобто схожий на онлайн-нотатник. Чудовим бонусом стане щомісячний самоаналіз: сайт дозволяє залишати відгук та розповідати про емоції, які ви відчували під час письма.
- Вільям Зінсер «Як писати добре. Класичний посібник з написання нехудожніх текстів»
Ця книга допоможе опанувати механізми написання текстів. Вона про ставлення, відчуття, правила і методи, що допоможуть досягти успіху у цій справі. - Енн Ламотт «Птах за птахом»
Авторка розповідає про все, що трапляється на шляху до створення книги чи історії: мотивацію, натхнення, стиль, редагування тощо. Книга буде корисною для початківців. У ній є відповіді на часті питання: «З чого почати?», «Про що писати?», «Як зрозуміти, що писати — це моє?». - Адам Куртц «1 сторінка в день»
Це книга-щоденник для тих, хто пов’язаний з творчістю або просто прагне розвинути свою креативність та більше писати. Автор переконаний, що, пишучи всього 1 сторінку на день, можна покращити та урізноманітнити своє життя. Це перетворить кожен новий день на цікаву подорож. - Марк Леві «Геніальність за замовлення»
Автор пропонує використовувати фрірайтинг у боротьбі з усіма проблемами у житті. На його думку, методика допоможе знайти креативні рішення, ідеї, підхід, неординарність і втілити їх у життя. - Джулія Кемерон «Право писати»
Ця книга — путівник у письменництво, щедре джерело практичних вправ і порад, щоб вдало добирати слова і виражати на папері почуття, емоції та все те, що хочеться сказати.