Фрірайтинг. Або іншими словами техніка, яка допоможе почати писати

Що таке «техніка вільного письма»? Коли вона виникла? Яких правил варто дотримуватись у фрірайтингу? Як ця техніка допомагає розвиватись? Детально розповідаємо та радимо книги.  

Фрірайтингом вважається написання всього, що спадає на думку без правил і стандартів звичайного письма. Редагувати такий текст не обов’язково, частіше за все у цьому немає сенсу. А от перечитати його на «свіжу голову» в пошуках цікавих думок те, що може стати у нагоді. 

Історичний бекграунд

Самостійною технікою письма фрірайтинг став у 70-х роках ХХ століття. Його запропонував професор філології Кеннет Макрорі як метод розвитку навичок письма у студентів. Згодом техніка знайшла своє детальне пояснення у роботах Пітера Елбоу «Сильний лист» («Writing With Power») та «Письменництво без вчителів» («Writing Without Teachers»). Деякі письменники, такі як Джулія Кемерон, Рей Бредбері,  використовувати цю техніку у своїй творчості. Щось схоже використовував і Микола Гоголь та рекомендував у листі Володимиру Сологубу почати написання тексту зі слів «щось мені сьогодні не пишеться» і писати це доти, доки не з’явиться гарна думка. 


З чого почати?

Хоча фрірайтинг вважається вільним стилем, є все ж певні правила, які зроблять цю техніку максимально ефективною. 

  1. Так званий «сеанс фрірайтингу» має чіткі часові обмеження. Оптимальним вважається 10-20 хвилин. Метою є стимулювання мозку працювати швидше і встигнути більше. Для зручності можна поставити таймер, а по його завершенню припинити писати. 
  2. Не варто ставити собі чітку мету перед початком роботи. Фрірайтинг не про надмірні розумові напруження, а про виклад думок на папері у вільному форматі. 
  3. Пишіть все, що думаєте, і так, як думаєте. Дайте можливість потоку думок вийти назовні. Не обмежуйте себе лексичними чи граматичними нормами, це лише уповільнить процес. Чим швидше ви будете писати, тим менше шансів дасте аналітичному мисленню розкритикувати текст.
  4. В жодному разі не оцінюйте свій текст. Продовжуйте писати допоки йде час «сеансу» і не піддавайте написане критиці. 
  5. Візьміть брейк. Після цього можете прочитати текст у пошуках цікавих рішень та ідей або занотувати окремо все те, що варте уваги. 

Фрірайтинг для «неписьменників»

Сучасний світ змушує нас шукати шляхи розв’язання різноманітних проблем і питань. Це стосується не тільки журналістів, письменників, літераторів, копірайтерів чи блогерів. У побуті теж трапляються ситуації, які потребують нестандартних і творчих рішень. 

Даючи собі можливість виразити думки на папері, людина може не тільки знайти відповіді на важливі питання. Це чудовий спосіб поглянути на ситуацію з іншого боку та дати своєму мозку «зелене світло» для найкреативніших, найдивніших і найсміливіших рішень. Також фрірайтинг — це ефективна вправа для розвитку фантазії. Що ще, як не відсутність правил та обмежень у письмі, стимулює мозок до творчості? 

З чого почати? Що читати?

750 Words Write every day сайт, який дозволяє практикувати фрірайтинг. Автори запевняють, що написати 750 слів або 3 сторінки це чудова терапія.  Особливість порталу приватність. Сайт не оприлюднює тексти, тобто схожий на онлайн-нотатник. Чудовим бонусом стане щомісячний самоаналіз: сайт дозволяє залишати відгук та розповідати про емоції, які ви відчували під час письма.

  • Вільям Зінсер «Як писати добре. Класичний посібник з написання нехудожніх текстів» 
    Ця книга допоможе опанувати механізми написання текстів. Вона про ставлення, відчуття, правила і методи, що допоможуть досягти успіху у цій справі. 
  • Енн Ламотт «Птах за птахом»
    Авторка розповідає про все, що трапляється на шляху до створення книги чи історії: мотивацію, натхнення, стиль, редагування тощо. Книга буде корисною для початківців. У ній є відповіді на часті питання: «З чого почати?», «Про що писати?», «Як зрозуміти, що писати — це моє?».
  • Адам Куртц «1 сторінка в день» 
    Це книга-щоденник для тих, хто пов’язаний з творчістю або просто прагне розвинути свою креативність та більше писати. Автор переконаний, що, пишучи всього 1 сторінку на день, можна покращити та урізноманітнити своє життя. Це  перетворить кожен новий день на цікаву подорож.
  • Марк Леві «Геніальність за замовлення»
    Автор пропонує використовувати фрірайтинг у боротьбі з усіма проблемами у житті. На його думку, методика допоможе знайти креативні рішення, ідеї, підхід, неординарність і втілити їх у життя.
  • Джулія Кемерон «Право писати»
    Ця книга — путівник у письменництво, щедре джерело практичних вправ і порад, щоб вдало добирати слова і виражати на папері почуття, емоції та все те, що хочеться сказати.
[mistape]

Читати також

error: Content is protected !!