Перше вбивство журналіста в історії Словаччини. Життя та смерть Яна Куцяка

Цей розслідувач вивчав зв’язки керівної партії Словаччини з мафією та викривав корупційні схеми. Його з нареченою вбили в лютому 2018 року, що призвело до політичної кризи, зокрема відставки тогочасного уряду. Розповідаємо про життя та вбивство Яна Куцяка.

Зазвичай у вечір п’ятниці люди думають про інші речі

Ян Куцяк народився 17 травня 1990 року в селі Штявнік у Словаччині. Його батько — у відставці, а мати працює на фабриці поблизу містечка Битча.  

«[Він] простий хлопчик зі звичайної родини з традиційними цінностями», — описує Яна подруга Домініка Піштянська. Домініка та Ян познайомилися в Університеті ім. К. Філософа в Нітрі. Обидва вивчали журналістику. Ян обрав цю спеціальність після літа, проведеного в Німеччині, ділиться Домініка. Там він протягом деякого періоду саджав дерева, а вільний час проводив за книгами. До цієї подорожі хотів здобути освіту в галузі економіки або інженерії. За словами Домініки, хлопець уже в університеті захоплювався розслідуваннями. Коли вони з друзями збирались у п’ятницю ввечері, він часто приносив із собою купу файлів і документів з різними схемами шахрайств. 


«Він влаштовував нам монологи про шахрайство у сфері податків. Малював якісь таблиці.
Це було навіть нудно. Зазвичай у вечір п’ятниці люди думають про інші речі»

Домініка Піштянська, подруга Яна


В університеті Ян Куцяк три роки дописував для театральної газети. «Під час мого навчання я керувала театральною газетою й переконала Яна писати для неї, хоча той не цікавився театром. Він започаткував рубрику Ján o hrách píše («Ян пише про п’єси»). У матеріалах він переказував перформанси — дотепно, мовою сільського хлопчика», — каже Домініка. Після завершення магістратури Ян працював аспірантом у своїй альма-матер і вивчав засоби масової комунікації. Згодом влаштувався в той самий навчальний заклад викладачем.

Здатний отримати потрібну інформацію усіма мовами світу

Ян Куцяк був журналістом редакції газети Hospodárske noviny, а потім відділу новин сайту Aktuality.sk (авт. примітка — Aktuality.sk і Business Insider належать одній медіакомпанії — Ringier Axel Springer), де займався журналістськими розслідуваннями. 

Ян переважно розслідував ухилення від сплати податків. Деякі з випадків були пов’язані з урядовою політичною партією Курс, яка складалася із соціальних демократів на чолі з тогочасним прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо. До цього журналіст викривав торгівельні компанії з непрозорою структурою власності та шахрайство для залучення фінансування від Європейського Союзу.

Марек Вагович, голова журналістів-розслідувачів порталу Aktuality.sk і ментор Яна Куцяка, розповідає, що зустрів його в Чехії на конкурсі молодих репортерів і був вражений  підходом Яна до роботи. Тоді завданням було написати про корупцію в медичній сфері, й після першої зустрічі журналіст приніс десятки файлів з контрактами між політиками та компаніями, що виробляють ліки. Марек Вагович згадує, що був шокований. За його словами, Ян працював уночі та на вихідних, відповідав на емейли одразу після того, як їх отримував, і відразу ж відкривав документи, прямо в потязі.

Як говорить Марек, Ян Куцяк мав кілька хобі. Він захоплювався класичною музикою, дивився футбол, а також він любив читати, здебільшого про шахрайство та мафію. «Куцяк не був з тих журналістів, хто подорожує країною, спілкуючись із людьми. Більшу частину часу він проводив у редакції за комп’ютером або в архівах. Він був відмінним аналітиком. Він був здатний отримати потрібну інформацію всіма мовами світу й описати її в правильному контексті за лічені хвилини. Він навчив нас цього», — каже головний редактор порталу Aktuality.sk Пітер Барді.

Коли така людина пише смс моєму братові на Різдво, то це лякає

За словами брата Яна Куцяка Джозефа, журналіст почав отримувати тривожні «дзвіночки» за рік до свого вбивства. Наприклад, на Різдво йому прийшло текстове повідомлення від бізнесмена Маріана Кочнера, про чиї зв’язки з мафією Ян згадував у багатьох статтях.   

У повідомленні містилися посилання до бізнес-реєстру та три емоджі поцілунків, розповів Джозеф і зазначив, що саме тоді почав хвилюватися за свого брата. 

27-річних журналіста Яна Куцяка та його наречену, археологиню Мартіну Кушнірову, застрелили в їхньому будинку в селі Велька Мача 21 лютого 2018 року. Мартіна зідзвонювалась зі своєю матір’ю щодня і несподівано зникла на чотири дні. Рідні почали шукати пару. Поліція знайшла їхні тіла 26 лютого. 

Меморіал Яна та Мартини у Братиславі, фото: Peter Tkac

У ніч смерті Яна портал Aktuality.sk опублікував його останній матеріал. Це була стаття «Італійська мафія в Словаччині: її щупальці дотягнулись і до політики», написана в співпраці з чеськими розслідувачами з сайту Investigace.cz. У ній  ідеться про діяльність італійських мафіозі, пов’язаних з організованою злочинністю в Східній Словаччині. Мафіозі витратили роки на отримання коштів ЄС для регіону, а також на встановлення зв’язків з високопоставленими державними чиновниками. 

Імена замовників досі достеменно невідомі

За вбивство Яна Куцяка та Мартіни Кушнірової у квітні 2020 року засудили колишнього військового та найманого вбивцю Мирослава Марчека. Він має провести 23 роки за гратами. Згідно з однією з теорій, замовити подвійне вбивство міг словацький бізнесмен Маріан Кочнер як помсту за те, що журналіст указав на його масштабні економічні злочини. За іншими версіями, трагедія могла бути справою рук італійської мафії або тогочасного уряду Словаччини. Після смерті Яна Куцяка та Мартіни Кушнірової в Словаччині спалахнули наймасштабніші протести після повалення комуністичного режиму.

Протести 9 березня 2018 року, фото: Bubamara

Протести 9 березня 2018 року, фото: Bubamara

Уряд країни разом із прем’єрміністром Робертом Фіцо не витримав політичного тиску та був змушений піти у відставку. 

Вбивство спровокувало розслідування прибутків і витрат Словаччини, зауважила під час зустрічі Комітету Європейського парламенту щодо контролю бюджету Маргарет Гофманн, директорка з питань витрат, операцій та розслідувань OLAF (Європейського управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству).

Словацький депутат Європарламенту Міхал Везік сказав, що протягом 12 років минуле управління держави долучилося до багатьох шахрайських активностей, включно з, імовірно, вбивством Яна Куцяка та його нареченої, що стало певним клімаксом. Політик наголосив, що трагедію потрібно розслідувати: «Розслідувати та розслідувати, щоб отримати реальну картинку, і мені лячно від того, що ми побачимо в кінці».

Як пише Радіо Свобода, Ян Куцяк належав до тих журналістів, які намагалися розплутати корупційні схеми й не побоялися про це говорити вголос. Сайт-меморіал Яна Куцяка та його нареченої можна переглянути за посиланням.

Авторка: Марія Кудіна. Коректорка: Марина Кулініч.

[mistape]

Читати також

error: Content is protected !!