Кажуть, що журналістика — професія універсальна. Фахівці з цієї сфери повинні бути відкритими, активними, начитаними, щирими і ще, і ще, і ще. Здавалося б, це ремесло вміщує в собі сотні рис, проте далеко не всі знають, які з них є дійсно пріоритетними та визначальними. Що мають вміти журналіст(к)и, аби бути кращими з кращих? Ми знайшли відповідь на це запитання й ділимось нею з вами!
Характеристик є вкрай багато, починаючи від загальних людських якостей, закінчуючи виключно особливостями професії. Репортер(к)ам, аби йти на контакт з людьми, варто бути легкими у спілкуванні. Вони, наче психологи, повинні знаходити підхід до кожного респондента та респондентки незалежно від ситуації.
Інтерв’юер(к)и мають володіти винятковим вмінням співпереживати. Для них важливо дати гостю почуття комфорту та підтримки. До того ж, варто бути допитливими та зацікавленими у розмові, а легка вдача зіграє лише на користь.
Публіцист(к)и, у свою чергу, мають розуміти, що точність думки та слова виділяють їх з-поміж інших колег.
Тим не менш, людині, яка починає свій шлях у цій справі, може здатись, що здобути всі якості та вміння буде неможливо. Тоді перед нею може постати дилема: бути недожурналістом чи недожурналісткою, або все ж таки обрати інше ремесло, в якому вимог куди менше.
І хоча кожна сфера діяльності, безумовно, потребує особливих якостей, навіть декілька основних характеристик зможуть створити міцний фундамент для успішної кар’єри журналістів.
Усвідомлення обов’язку
Журналіст(к)и — це люди, на яких тримається інформаційне поле суспільства. Четверта влада — так визначають пресу та її вплив у соціумі. Саме тому варто усвідомлювати, що відповідальність, яка лежить на журналістові та журналістці за кожен матеріал, публікацію чи слово в ефірі, вкрай велика.
У журналістів немає другого шансу: будь-яка недостовірна інформація, що вже вийшла до людей, може так чи інакше вплинути на їх життя. До того ж, це плямує репутацію, яку відновити у журналістиці вдається вкрай рідко.
Усвідомлення своєї ролі займає важливе місце і під час роботи в редакції. Журналіст(к)и — командні гравці. На їх ефір, репортаж, статтю чи новину чекає ціла команда, яка довершує картинку, що потім потрапляє до читачів. Підвести одного — підвести усіх, і лише з таким правилом варто починати всю роботу.
Непохитність та чесність
Заангажовані журналіст(к)и в країні — як вірус в організмі. Він повільно вбиває, інколи так, що ти про це й не здогадуєшся. Вести гру на чиюсь користь — зрадити себе, суспільство та журналістські принципи. Нерідко журналіст(к)ам можуть пропонувати всі скарби світу, лиш би створений матеріал не йшов всупереч іншим.
Лише чесна та непохитна людина, яка на перше місце ставить суспільний обов’язок, а не власну вигоду, працюватиме без зрад та скандалів.
Викривати те, що інші замовчують, писати про тих, кого оминають, розповідати тим, кого забули — три правила, які формують професіонала цієї нелегкої справи.
Ерудованість та критичне мислення
Те, без чого неможливо уявити журналістів. Чи, радше, журналістів та журналісток, що створюють грамотні та суспільно-важливі матеріали. Інтелект — головна зброя кожного, хто бачить своїм призначенням інформувати суспільство. Без ерудованості журналіст та журналістка не зможуть проаналізувати політичну чи економічну ситуацію. Їхнє критичне мислення буде на рівні пересічного громадянина, а отже авторські тексти не становитимуть ніякої цінності.
Коли читач(ка) шукає інформацію, то хоче отримати її в найкращому вигляді. Ерудовані журналіст(к)и даватимуть чіткі й правильні судження, зможуть привернути увагу користувачів та допомогти їм у розумінні проблеми.
Критичне мислення сприятиме тому, що журналіст(к)и зможуть проводити розслідування чи дослідження шляхом збору та аналізу матеріалу. Щоб створити якісну статтю, варто зануритись у проблему та зрозуміти її. Писати про те, що не вивчили — марна трата часу: свого й читацького.
Аби провести цікаве інтерв’ю, що повністю розкриє гостя, треба постійно аналізувати його відповіді, шукати слова та думки, за які можна зачепитись, щоб продовжити .
Прагнення до самовдосконалення та опанування нових знань
Найважливіша навичка, без якої кар’єра буде дуже короткою. Світ розвивається надзвичайно швидко, тому недостатньо вміти базові речі чи опанувати лише одну нішу.
Журналіст(к)ам, окрім вміння писати та говорити, варто ще й знімати, фотографувати, перекладати тощо. Це все буде великим бонусом та зарекомендує вас якнайкраще. А розпочати шлях до нового можна з наступного:
- Опануйте програми монтажу та фотошопу.
Інколи ви повинні самостійно створювати сюжети та монтувати відео. Аби не витрачати час для ознайомлення з програмами, коли його бракуватиме, потурбуйтесь про це заздалегідь. Знайдіть найзручнішу для себе та практикуйтесь.
Те саме з фотошопом. Ілюстрації для постів, обкладинки для відео — ті, хто вміють їх створювати, можуть виконувати роботу ефективніше, а головне, для більшості роботодавців таке вміння є вагомою причиною сказати вам «так».
- Вивчайте іноземні мови.
«Скільки мов ти знаєш — стільки разів ти професійний журналіст», — так можна інтерпретувати відому фразу німецького філософа Йоганна Вольфганга.
Дійсно, володіння іншими мовами лише розширює спектр можливостей. Це може значно допомогти при відрядження за кордон й полегшити адаптування в чужому мовному середовищі. До того ж, це значно збільшує діапазон пошуку матеріалів та документів міжнародного рівня.
- Працюйте над дикцією та журналістською майстерністю.
У незалежності від того, ким ви є зараз: публіцист(ка), редактор(ка), кореспондент(ка) — ви ніколи не знаєте, ким станете завтра. Можливо, професійно поставлений голос допоможе стати ведучим, а вміння писати різножанрові матеріали подарує можливість працювати в крутому виданні. Це ті речі, опанування яких займає багато часу, тому ніколи не варто чекати до останнього.
Розвивайте навички комунікації. Журналістика — це професія, яка чи не найбільше потребує взаємодії з людьми: починаючи від процесу обговорення матеріалу з колегами, закінчуючи пошуком респондентів та запису коментарів, інтерв’ю тощо.
Учіться пояснювати простою мовою. Часто люди хочуть дізнатись те, у чому вони не компетентні. Журналіст(к)и для них — це своєрідні вчителі, й чим зрозуміліше ви подаватимете інформацію, тим більше прихильників своєї діяльності зможете здобути.
- Читайте: як літературу, так і новини.
Бути начитаною людиною означає вміти грамотно висловлюватись, мати широкий словниковий запас та багату уяву. У цьому допоможе як художня література, так і наукова. Головне — знайти бажання та улюблений жанр.
Читайте новини. Журналіст(к)и повинні знати, що відбувається у світі як ніхто інший. Бути обізнаними — значить бути попереду. До того ж, це допоможе зрозуміти, як створювати інформаційні чи аналітичні матеріали.
Слідкуйте за медіаринком
Щоб бути на плаву, вам необхідно розуміти, як розвивається українська та закордонна журналістика. Це має низку переваг, які обов’язково зіграють на руку професійним журналіст(к)ам.
По-перше, слідкуючи за медіаринком, ви зможете розуміти його тенденції: як він прогресує, які його сильні та слабкі сторони. Це допоможе усвідомлювати всі ризики чи, навпаки, йти в ногу з трендами, що виділятиме вас серед конкурентів. Варто пам’ятати й те, що ви краще знатимете свою аудиторію й у такий спосіб створюватимете матеріали відповідно до її потреб.
Закордонний медіаринок, зі свого боку, може стати певним прикладом того, як (не)треба створювати матеріали. Це допоможе робити проекції на українську журналістику та розвивати її з урахуванням досвіду західними ЗМІ.
Розвивайте в собі нові якості
Вам може здаватися, що ви недостатньо комунікабельні, творчі, вмілі тощо, але варто пам’ятати, що більшість навичок приходять з досвідом, інколи навіть багаторічним. Єдине, що є гарантом вашого успіху — це постійна робота над собою. Виходьте із зони комфорту, заводьте нові знайомства, відвідуйте корисні тренінги та воркшопи. З часом це принесе свій результат. Головне — рухатись вперед.
Набирайтесь досвіду. У цьому можуть допомогти як стажування, так і волонтерства на різних заходах. Здобуття практичних навичок є дуже важливим, адже саме це робить вас професіоналами. Можливості є завжди, а найбільше їх знайти ви завжди можете у телеграм-каналі ТЖ.
Авторка: Маряна Баглай. Коректорка: Діана Підбуртна.