«Правди не існує без фактів». Діяльність філіппінської журналістки Марії Ресси

«Я стала журналісткою, тому що знала, що інформація — це влада. І я хотіла боротись за справедливість», — каже Марія Ресса. Її вважають однією з найвідоміших філіппіно-американських журналісток. Марія працює у сфері журналістики близько 35 років, за які встигла відкрити підрозділи видання CNN у Манілі й Джакарті, заснувати онлайн-видання Rappler та написати кілька книжок. Розповідаємо про її життя та діяльність.

З Філіппін у США та навпаки. Марія Ресса до Rappler 

Марія Ресса народилася в Манілі, що у Філіппінах. Разом з мамою та сестрою після смерті батька переїхала до США та зростала в штаті Нью-Джерсі. Окрім навчання у школі, вивчала англійську мову та вчилась грати на одразу восьми музичних інструментах.


«Я була найнижчою та єдиною темношкірою дитиною у класі, 127 сантимерів, оточена гігантами», — розказала Марія Ресса журналістці The Guardian. Кореспондентка згодом написала:  «Вона була “білою вороною”. А потім стала надзвичайно успішною».


Марія закінчила бакалаврат у Принстонському університеті. На початку навчання вона мала на меті здобути медичну освіту, проте згодом змінила свій напрямок на англійську філологію. Крім вивчення основних курсів, дівчина грала у театрі й музичній групі університету, а також займалась баскетболом. Маловідомий факт — однокурсницею журналістки була Мішель Обама, колишня перша леді Сполучених штатів. 

Після випуску з Принстона Марію обрали стипендіаткою програми для магістрів імені Фулбрайта. Вона ж обирала між кар’єрою у сфері режисури та журналістикою — і врешті зупинилась на другому варіанті. Окрім журналістики, в університеті Філіппін, де вона продовжила навчання, Марія досліджувала політичний театр.

До заснування онлайн-видання Rappler Марія Ресса була провідною журналісткою CNN. Вона відкрила відділення ресурсу у Манілі, а згодом Джакарті, й в обох займала позицію головної редакторки. Журналістка спеціалізувалася на розслідуванні терористичних угруповань у Південно-Східній Азії. Також Марія певний час викладала курс з політики і преси у своїй альма-матер — Принстонському університеті — і новинну журналістику в університеті Філіппін. Згодом вона працювала у ABS-CBN та The Wall Street Journal. В ABS-CBN Марія протягом шести років була відповідальною за стратегічне бачення та керувала понад 1000 журналістами.

Марія Ресса — авторка трьох книг. Провідною темою двох з них є тероризм — її перша книга називається «Паростки терору: спогади свідка найновішого центру операцій Аль-Каїди на південному сході» (видавництво Free Press, 2003) та розповідає про терористичні атаки, скоєні після теракту 11 вересня 2001 року, різні терористичні групи, та їхній зв’язок з Азією, зокрема Філіппінами.

Над своєю другою книгою «Від Бен Ладена Facebook: 10 днів погоні, 10 років тероризму» (видавництво World Scientific, 2013) Марія Ресса працювала у резиденції Міжнародного дослідницького центру політичного насилля та тероризму в Сінгапурі. У праці вона проаналізувала терористичні напади останнього десятиріччя та ідеологію, яка керувала відповідальними за злочини. У книзі оприлюднені унікальні деталі декількох історій. Зокрема, 10-ти денного розслідування викрадення журналістки Чес Дрілон угрупованням Абу Сайяф. Рослідувальницькою групою керувала сама авторка.

Третя книга Марії «Як протистояти диктатору» має вийти друком у квітні 2022 року. У ній журналістка звертає увагу на проблеми та «поступову смерть» демократії. 

Rappler: від Facebook-сторінки до одного із найпопулярніших новинних ресурсів 

У серпні 2011 року Марія Ресса створила Facebook-сторінку MovePH  (авт. Примітка — Move Philippines). Вже за рік Марія разом із трьома іншими журналістками перенесла діяльність на сайт. Спочатку платформа віддалено нагадувала технологічний стартап та була спрямована на молодь, а команда складалась з 12 журналістів та розробників. Тепер Rappler — один із найпопулярніших новинних ресурсів Філіппін. Завдяки соцмережам про ресурс дізнавалися усе більше людей, кількість працівників зросла до понад сотні, а сам Rappler став четвертим за масштабністю новинним виданням Філіппін. Його журналісти навіть почали співпрацювати у якості фактчекерів для Facebook.

Ресса відіграє ключову роль у розвитку видання, за що отримує численні нагороди. До прикладу, у 2017 році ї нагородили Democracy Award від національного інституту демократії столиці Вашингтон. У 2018 році вона здобула престижну нагороду Golden Pen of Freedom Award від Міжнародної асоціації газет та видавців новин WAN-INFRA. Того ж року журнал Time додав Марію до переліку «Людина року» як журналістку, яка бореться проти фейкової інформації, а її діяльність похвалив і принц Гаррі.

«Ви не просто відкопуєте інформацію. Ви копаєте найглибше»,сказав він. Проте не вся увага до діяльності Марії Ресса позитивна — журналістку намагалась заарештувати принаймні десять разів та погрожували 100+ роками в’язниці.

Нелегітимні звинувачення: кейс Марії Ресса як «зразок того, як помирає демократія в 21 столітті»

Через критику зі сторони Rappler щодо діяльності президента Філіппін Родріго Дутерте Марію неодноразово заарештовували. 

«Сайт Rappler наразився на гнів уряду через критику методів Дутерте у боротьбі з наркоторгівлею. За даними правозахисників, сувора політика влади в цій сфері призвела до понад 10 тисяч смертей. Ця справа – одна з кількох проти колишньої журналістки CNN Марії Ресси та її вебсайту. Ліцензія Rapper на роботу була відкликана в 2018 році через звинувачення в порушенні обмежень щодо закордонних власників. Редакцію також звинувачують в ухиленні від сплати податків», — повідомляють журналісти Радіо Свобода.

Як пояснюють The Guardian, Rappler висвітлював й «армію тролів», які пропагандували діяльність Дутерте. За допомогою ботів представники президента поширювали фейкові історії та маніпулювали наративами щодо його дій — на його користь. 

В одній із останніх справ проти Марії Ресса її визнали винною у кібернаклепі, хоча вагомих доказів не було (авт. примітка —  у серпні 2021 року звинувачення зняли). Тоді журналістка казазала, ця справа розтягує верховенство права «аж настільки, що воно порветься». 

Представники влади США заявили, що висунуті звинувачення — «зразок того, як помирає демократія в 21 столітті». Не дивлячись на звинувачення та проблеми із законом, Марія лишається спокійною, як свідчить її квітневе інтерв’ю із журналісткою The Guardian:


«Їй загрожує від шести місяців до шести років ув’язнення, хоча вона й оскаржує судовий позов у верховному суді. Проте про цього не помітно з простої зустрічі. Вона сяє через Zoom зі своєї квартири у Манілі, намагаючись тримати свою племінницю, яка приїхала в гості, подалі від екрану. Вона усміхнена, радісна та тепла у спілкуванні як і завжди, — зауважує інтерв’юверка. Ми зустрічались кілька разів, і кожного разу, коли я її бачу, у будь-яких обставинах, вона випромінює позитивну енергію. Навіть зараз, з дев’ятьма кримінальними справами проти неї та 10 ордерами на арешти, вона майжен до горя радісна».


Washington Post поділилися висновками звіту щодо онлайн булінгу Марії Ресса від Міжнародного центру для журналістів.

«Звіт від Міжнародного центру для журналістів аналізує майже 400 000 твітів та понад 57 000 дописів і коментарів у Facebook, спрямованих на Марію Ресса. Вражає кількість нападів на її професійну кваліфікацію та особистість. На кожен позитивний коментар на її Facebook-сторінці є 14 з різкою критикою. Вербальні напади — більшість яких містить терміни “ідіотка”, “замовкни” та “проститутка” разом із сексистськими, гомофобними та расистські закликами — почалась після публікації її розслідування поширення урядом дезінформації в соцмережах», — йдеться у матеріалі Washington Post.

За словами Марії Ресса, журналістика — це активізм. «Для мене межа між журналістикою та активізмом стрелась 13 лютого, коли мене арештували. Вони хотіли, аби я відчула їхню владу, — каже журналістка.

Важко сказати, що відбуватиметься далі. Проблеми Марії Ресса із законом все ще не розв’язані, а світ, хоча й відкрив очі на небезпеку у соцмережах, ще не вигадав плану боротьби з нею. «Вони ніколи не зможуть відремонтувати щось, поки не визнають, що це щось — зламане».

Авторка тексту та ілюстрації: Марія Кудіна

 

[mistape]

Читати також

error: Content is protected !!