Буває так, що початківці починають свій шлях у професію на текстових біржах. Це хороший спосіб набратися практичного досвіду в галузі, поповнити портфоліо та заробити грошей. Проте трапляються випадки коли замовник чи біржа виявляються недобросовісними. Як захистити себе та свій текст від незаконного присвоєння? Ділимось порадами.
Ситуація
Уявімо, що ви вирішили написати статтю чи текст на замовлення. Ви зареєструвались на онлайн-біржі текстів, де замовники публікують завдання для фрілансерів. Зазвичай процес прийняття тексту відбувається наступним чином:
- Ви читаєте вимоги замовника до майбутнього тексту (тема, кількість слів, ключові слова, тощо).
- У більшості випадків ви не одразу пишете текст, а надсилаєте пропозицію (pitch). У ній ви пишете анотацію до тексту, робочий заголовок, розділи та вступний абзац.
- Якщо замовнику сподобалась ваша тема, то ви обговорюєте строки написання матеріалу.
- Після того, як ви відправили матеріал, замовник може зв‘язатися з вами для внесення певних правок.
- Після успішного написання тексту, ви отримуєте гонорар.
Що може статися?
Ви узгодили тему, написали текст і відправили його замовнику. Проходить певний час, але відповіді немає. Ви вирішуєте, що ваш матеріал не підійшов. Але раптом замовник використав ваш текст, не оплативши вашу роботу?
Що робити?
Згідно з ч. 2 статті 11 Закону України «Про авторське право та суміжні права» (Далі — Закон) авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Листування електронною поштою або дата фактичного створення документу із текстом на вашому комп‘ютері є достатньою підставою для підтвердження вашого авторського права.
Спробуйте вирішити ситуацію мирним шляхом: напишіть напряму замовнику, заявіть про свої права посилаючись на статті 11, 14, 15 і 50 Закону. Крім того, ви можете зв’язатися зі службою підтримки самої біржі. Якщо шляхом переговорів питання вирішити не вдалось, ви маєте право звернутися до суду.
Поради
- Якщо ви пишете матеріал для певного замовника перший раз, краще обирайте замовників з перевіреною інформацією. Зазвичай на текстових біржах біля замовників є відмітка «перевірений» чи «неперевірений» користувач. Також можна подивитись, скільки замовлень було успішно виконано.
- Укладайте письмовий договір, особливо із замовниками, з якими ви співпрацюєте вперше. Приклади письмового договору фрілансу можна знайти у вільному доступі в інтернеті.
- Домовтесь про строки розгляду вашої роботи й пропишіть їх в договорі. Після завершення строку у випадку, якщо замовник вам не пише і ви не можете з ним зв‘язатись, то пишіть у службу підтримки на біржі.
- Читайте відгуки про замовника. Пошукайте про нього інформацію в інтернеті/ соцмережах. Подивіться його минулі замовлення.
- До вибору текстової біржі також варто підійти уважно, адже якщо сама біржа ненадійна, то вірогідність натрапити на недобросовісного замовника збільшується.