На початку професійного шляху, деякі журналісти чи письменники починають наслідувати чужий стиль. Проте з часом це може стати проблемою, адже відсутність власного стилю не виділяє вас на фоні інших. Розглядаємо декілька порад, які допоможуть вам виробити власний стиль.
Не використовуйте фраз-кліше
Кліше бракує креативності та оригінальності. Якщо ви використовуєте подібні фрази, то ваші читачі можуть подумати, що вам нічого сказати. Використовуйте мову, яка відображатиме вашу індивідуальність.
Як позбутись кліше:
- Подумайте над їх значенням. За допомогою словника визначте синоніми, які можуть замінити слово або фразу, що є кліше.
- Подумайте над тим, чи варто додавати фразу-кліше до вашого тексту. Іноді люди використовують подібні фрази там, де вони зовсім не потрібні. Якщо текст звучить повноцінно без використання мовних штампів, то краще їх уникати.
- Перефразуйте значення кліше звичайними та людськими словами.
Ведіть щоденник
Письменниця Енн Ламотт у своїй книжці «Пташка за пташкою» радить вести щоденник. За її словами, це може допомогти у виробленні власного письменницького стилю. Вона обґрунтовує це тим, що коли ви описуєте свої емоції, то робите це своїм унікальним способом. Таким чином ви говорите не чиїмись словами, а своїми власними. Як найкраще вести щоденник:
- Прокинувшись зранку, запишіть свої плани у формі списку, а побажання у формі есе.
- Протягом дня носіть із собою блокнот. Якщо у вас виникне якась ідея чи думка, яку ви хочете записати, то ви це зможете одразу зробити.
- Наприкінці дня запишіть свої емоції та висновки за день.
Пишіть регулярно
Якщо ви постійно практикуєтесь і пишете кожного дня, то ваш унікальний голос буде проявлятися все більше. Стівен Кінг радить зробити письменництво щоденною звичкою. Щоб не втрачати навички і при цьому не перевантажувати себе, пам’ятайте про наступне:
- Не обов’язково писати багато, головне робити це регулярно. Це може бути 1000, 500 або навіть 100 слів щодня.
- Не відкладайте на наступний день. Якщо ви з якоїсь причини не написали нічого за сьогодні, то не потрібно писати завтра вдвічі більше. Від цього ви лише можете втратити бажання та ентузіазм. Просто поверніться у свій звичний ритм життя.
- Перечитуйте написане вголос. Це допоможе краще відчути свій унікальний голос.
Виходьте з зони комфорту
Не бійтеся експериментувати у своєму письмі. Включіть різноманітні літературні засоби під час написання тексту для посилення особистого стилю. Для цього ви можете:
- Спробувати написати текст на незнайому для вас тему. Це змусить мозок думати нестандартно, тим самим провокуючи вас використовувати власні ресурси.
- Змінити оточення. Почніть писати в незвичному для себе місці. Це може допомогти вам розкритися.
- Виступити перед публікою. Публічні виступи виведуть вас із зони комфорту і ви почнете говорити своїми словами.
Будьте присутні у своєму письмі
Незалежно від того, розробляєте ви сюжетну лінію або пишете допис для блогу, занурте читачів у свою історію, будучи присутніми під час написання. Для того, аби читачі відчули вашу присутність, спробуйте наступне:
- Виступіть у ролі читача/ читачки власного тексту. Спробуйте використати поради або отриману інформацію на свою користь. Поділіться своїм досвідом.
- Уявіть, що ви не просто пишете текст, а виступаєте перед своїми читачами. Що вони знаходяться прямо перед вами, а не в уявному просторі соцмереж чи інтернету. Для цього можете зачитати свій текст для своїх друзів/ знайомих/ рідних. Це допоможе вам зрозуміти, чого не вистачає у тексті.
- Перед публікацією свого тексту попросіть когось з друзів/ знайомих його прочитати. Спитайте в них, чи відображає текст вашу унікальність і особистість. Якщо ні, то поцікавтесь, що можна додати, аби досягти такого ефекту.
Існує багато способів, які допоможуть вам розробити свій власний стиль письма. Ви можете спробувати запропоновані нами поради, або ті, які, на вашу думку, підійдуть саме вам. Головне пам’ятайте про те, що будь-яка методика вимагає постійного повторення та роботи над собою.