Одним з найважливіших skills для журналістів та журналісток є дотримання журналістських стандартів. Насправді їх можна було б перечислювати й перечислювати, але українські та світові редакторції зупиняються на шести основних. Про них ми й згадуємо у матеріалі і пояснюємо, як дотримуватися.
Оперативність
Цей стандарт є чи не найважливішим, якщо ви пишете про певну подію, яка має відбутися у майбутньому або актуальність якої є тимчасовою. Для дотримання цього стандарту необхідно пам’ятати про наступне:
- Уважно перевіряйте актуальність події, про яку ви пишете.
- Слідкуйте за оновленнями інформації.
- Якщо ви використовуєте слова «сьогодні» або «завтра», не забудьте замінити їх на актуальні терміни на день події.
- Якщо ви пишете про захід, для участі в якому необхідна реєстрація, впевніться у тому, що вона ще відкрита. Іноді буває так, що певна подія відбудеться через місяць, але реєстрація на неї завершується набагато раніше. Якщо ви прагнете закликати людей взяти участь у події, перевірте, чи зможуть ваші читачі це зробити. Інакше ваш матеріал втратить свою актуальність.
- Пам’ятайте, що достовірність інформації є важливішою за її актуальність. Якщо ви повідомите своїм читачам неправдиву і неперевірену інформацію, ви ризикуєте своїм авторитетом та довірою.
Достовірність
Достовірність є основою якісного матеріалу. Цінність інформації напряму пов’язана з її правдивістю. Саме тому потрібно ретельно перевіряти матеріал перед публікацією. Якщо ви повідомите читачам неправдиву інформацію, ви можете назавжди втратити їх довіру. Для забезпечення достовірності необхідно пам’ятати про наступне:
- Якщо ви не довіряєте джерелу інформації, краще на нього не посилатися.
- За можливості отримайте коментар експерта або очевидця події.
- За можливості впевніться у достовірності події самостійно: перевірте факти/ відвідайте місце події.
- Не впевнені – не пишіть.
Баланс думок і точок зору
Важливий стандарт, дотримання якого забезпечує об’єктивність висвітлення події. Не всі новини потребують балансу думок, адже можуть висвітлювати певний факт, який вже відбувся або не потребує коментарів експертів. Але якщо матеріал стосується суперечливої теми, дотримання цього стандарту є важливим для забезпечення неупередженості. Для цього варто пам’ятати про наступне:
- Коментарі мають бути рівноцінними. Якщо коментар «за» надає професор, а коментар «проти» – студент, може виникнути дисбаланс думок.
- Бажано, щоб на підтримку кожної зі сторін була однакова кількість коментарів.
- Більше коментарів не значить краще, головне – їх релевантність та вагомість.
Точність
Точність на рівні з достовірністю є відображенням вашої репутації та авторитетності. Помилки у датах, прізвищах та власних назвах можуть вплинути на довіру до вас не менше ніж неправдива інформація. Тому потрібно звертати увагу на наступне:
- Прізвища, імена, власні назви, псевдоніми, дати та інші важливі дані, які ви використовуєте в тексті.
- Орфографія, граматика та синтаксис.
- Особливої уваги потребують цитати та коментарі експертів. Якщо ви некоректно інтерпретуєте слова інтерв’юйованого(ої), ви ризикуєте отримати негативний/ обурливий коментар у свою адресу.
Відокремленість фактів від коментарів
Важливо відокремлювати підтверджені факти від особистих думок та коментарів експертів/ очевидців. Інакше ви можете створити неправильне враження у читачів та отримати негативні відгуки. Важливо пам’ятати про наступне:
- Коментарі повинні виділятись серед загального тексту. Пряма мова виокремлюється лапками, а в кінці вказується автор коментаря.
- Факти повинні мати посилання на достовірне першоджерело.
- В кінці коментаря доцільно вказати на те, що це саме коментар або особиста думка людини, якій він належить.
Повнота
Помилки, упущення, відсутність контексту – все це може спотворити інформацію, яку ви хочете донести до читачів. Аудиторія може неправильно інтерпретувати ваш матеріал, що загрожуватиме довірі до вашого медіа. Для запобігання цьому варто робити наступне:
- Не забудьте додати бекґраунд з передумовами події до матеріалу (за його наявності). Так читачі матимуть більш повну картину.
- Перевірте, чи є у вашій статті відповіді на питання «що сталось», «коли/ де сталось» та «до чого це призведе». Перечитайте матеріал та впевніться у тому, що з нього читачі зможуть отримати більш повну інформацію щодо події.
- Якщо ви використовуєте спеціалізовану термінологію, її варто роз’яснити.
- Додайте коментарі та додаткові дані де це доцільно.
***
Дотримуйтесь стандартів журналістики та створюйте якісні матеріали.