Що таке FOMO і чому залишитися в ліжку на весь день — нормально?

Постійно перевіряєте соцмережі, порівнюючи себе з іншими? Влаштовуючи собі вихідний, ви відчуваєте, ніби гаєте час? А як часто ви взагалі намагаєтеся встигнути все й навіть більше?  Якщо хоча б на одне з цих питань ви подумки відповіли: «О, це про мене», — тоді розберімося з синдромом FOMO і що з ним робити.

Fear of missing out або FOMO страх пропустити щось важливе. Часто називають синдромом втрачених можливості. Відповідно до Кембриджського словника англійської мови, це стан, що полягає у страху марної трати часу, побоювання, що ви живете недостатньо насиченим і цікавим життям.

Зараз ми все більше розглядаємо себе через призму інших і порівнюємо  з тими, кого бачимо в соціальних мережах. В умовах карантину та локдауну ми особливо сильно починаємо переймати на себе те, на що дивимося онлайн. Через величезний масив інформації та вражень, які навалюються на нас щодня, страх втрати часу може виникнути абсолютно в кожної людини, яка має доступ до інтернету та проводить там свій час.

На страх щось упустити впливають не лише соцмережі, а й наші знайомі, які чомусь, як нам видається, завжди на крок попереду, а ще наші батьки, які розповідають про успішних дітей своїх подруг. Усе це стимулює нас постійно працювати або й навіть почуватися невдахами.

Характерні ознаки FOMO

  • ви боїтеся не помітити важливого сповіщення або вчасно не відповісти на повідомлення;
  • відчуваєте нав’язливе бажання весь час перевіряти свої гаджети;
  • ви не дозволяєте собі повноцінно відпочивати та сварите себе за «непродуктивність»;
  • хочете подобатися людям, навіть тим, з якими ви не знайомі;
  • погоджуєтеся на ті пропозиції, для яких не маєте сил або бажання.

Поради, які допоможуть знизити тривогу

Потіште себе улюбленими речами

Подумайте, що насправді вам подобається робити, що змушує вас усміхаєтися, та виділяйте цим речам хоча б декілька хвилин щодня.  А краще за все поставте собі запитання: «Що робить мене щасливим/ щасливою)?». Можливо, це зустрічі з друзями в когось на кухні, де ви говорите про все й ні про що одночасно? Чашка улюбленого напою, яку ви вип’єте на заході сонця дорогою додому? А може, це в’язання або малювання, на яке ви перестали виділяти час? 

Обмежте час, який проводите в соцмережах

Соцмережі дають нам лише часткове та відфільтроване зображення дійсності. Найчастіше ми бачимо лише ліпшу частину життя інших, бо нікому не хочеться здаватися нудним або лінивим. Ось так і з’являється табу на  «мішки» під очима, старі піжами або й їжу. Імовірно, ви не раз прокидалися опівдні, а хтось вже встиг зробити зарядку, випити кави та написати якусь мотиваційну книгу  за один ранок. Важливо розуміти, що це все лише гарна картинка, а ідеалізування = ваш ворог.

Відволікайте себе правильно

Не варто думати, що перегляд фільму або улюблена книга дозволять вам відігнати тривожні думки. Адже насправді так ми зосереджується на чомусь одному, що не дозволяє нам розслабитися. Щоб відволіктися, треба зануритись у стан певного розфокусу. Для цього можна, наприклад, помити посуд, прогулятися або привести до ладу свої речі в шафі. Наш мозок не налаштований на те, щоб знову і знову виконувати одні й ті ж статичні дії. Зміни життєво необхідні для щастя. Подумайте, після чого насправді ви відчуваєте себе ніби зі «свіжою головою».

Чужа перемога — НЕ ваша поразка

Ще будучи дітьми ми формуємо в голові картинку майбутнього. Та ось настає час дорослішання й абстрактні мрії перетворюються на цілі. Ви бачите своїх друзів, однокурсників, знайомих, чиє життя вам здається мрією. Хтось встиг побачити половину світу, хтось придбав автомобіль, хтось заснував власний бренд або має вже двох дітей. І тут ви думаєте: «Чому це не я?». Перш ніж тиснути на себе успіхами інших, пригадайте собі, що уявлення про те, яким має бути життя з досягненням певного віку це лише уявлення. І воно не означає, що тепер ви повинні змагатися з іншими. Навпаки — можна жити у своє задоволення.

Записуйте те, що відчуваєте

Так, можна просто виливати думки на папері або в телефоні. І не обов’язково бути гарним письменником. Часто ми не розуміємо, чому в конкретний момент відчуваємо те, що відчуваємо. А потім забуваємо про свої відчуття. Занотовування власних думок допомагає зібрати себе докупи. А також це гарний інструмент для самоаналізу. Тому спробуйте зробити це для себе, не думайте, що хтось буде оцінювати ваші відчуття. 

Усвідомте, що неможливо відвідати всі місця та побачити все на світі

Навколо нас безліч можливостей, світ відкритий і можна займатися будь-чим, що буде до душі, але спробувати все й відразу неможливо. І з цим фактом доведеться навчитися жити. Ваші емоційні та фінансові ресурси вичерпні, тому не варто кидатися на все, що трапляється  на шляху: як не крути, але доведеться робити вибір. Й абсолютно точно не варто через це турбуватися.

Скажіть «так» регулярному відпочинку

Ми завжди вважали лінь негативним явищем. Чимось на кшталт паразита, який сковує розум і тіло й віддаляє нас від досягнення якихось результатів. Але до ліні можна ставитися  й нейтрально, бо вона є не  чимось жахливим, а  лише частиною життя. Ба більше лінь насправді допомагає усвідомити, що настав час щось змінювати. Можливо, ви занадто багато працювали, звалили на себе купу завдань і сумлінно намагалися їх виконати. Але ви не машина, відпочинок вам необхідний. Коли ви його собі не даєте,  організм дає вам лінь натомість. Через це ви починаєте принижувати себе та свої досягнення, думаєте, що інші можуть більше і краще. Це так само б’є по самооцінці та заганяє в депресивні стани, тобто накладає серйозний відбиток на здоров’я. Тому відпочинок має бути таким же регулярним, як і робота.

***
Бувають дні, коли немає сил встати з ліжка й вам здається, що всі навколо живуть повним життям і постійно розвиваються, а ви навіть не можете змусити себе приготувати сніданок. Сварите себе, переймаєтеся та думаєте про втрати. Про те, що ніколи не зможете відновити або більше не матимете на це «щось» можливості або часу. Насправді часу достатньо. Ви його не втрачаєте, а використовуєте для своїх потреб.
Найдієвіший спосіб насолоджуватися життям — навчитися серед мільйонів варіантів і можливостей вибирати ті, що приносять задоволення й потрібні саме вам. Навіть якщо це значить провести в ліжку весь день. Ви маєте право жити, не відчуваючи сорому за те, що дослухаєтеся до себе.

Авторка: Ольга Гіндес. Коректорка: Марина Кулініч.

 

 

[mistape]

Читати також

error: Content is protected !!